Koroonaviirus tõi eriolukorra 😷. Nüüd tuleb õppida ja töötada kodus! #HoiameEestiTervena

Peagi hakkame üksteisele saatma või sotsiaalmeediasse riputama kodukontori pilte – kellel süles kass 😻 või kes töötab männimetsas. Kui juba pildistamiseks ja saatmiseks läheb, siis võta osa ka fotokonkursist #kodukontor. Auhinnaks on vinged juhtmevabad kõrvaklapid (kontorisse tagasi suundudes saad jätkuvalt nautida linnulaulu🎧).

📍 Osalemiseks saada enda tehtud kodukontori foto e-postile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
📍 Osalema on oodatud Eestis elavad inimesed.
📍 Konkurss kestab 13.03.2020-1.05.2020.
📍 Komisjon valib välja 10 parimat fotot, mis Facebookis rahvahääletusele. Hääletus kestab 8-15.05.2020.

💚 MIDA PILDISTADA?
Ootame huvitavaid pilte kaugtööst, olgu see tehtud kodus, kohvikus või hoopis metsas. Oodatud on pildid, mis näitavad ka õppetööd.

💚 TÖÖDE ESITAMINE
- Ühe inimese kohta on lubatud esitada üks foto.
- Konkursil osalemiseks tuleb fotod saata aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. hiljemalt 1.05.2020 kell 23.59. Iga foto edastamisel tuleb märkida foto pealkiri, võistleja kontaktandmed (ees- ja perekonnanimi, telefon, e-post).
- Esitada võib nii tava- kui ka digitaalkaameraga pildistatud mustvalgeid või värvifotosid, mis esitatakse digitaalsel kujul. Esitatud foto peab olema hea kvaliteediga. Foto ei tohi olla ümbritsetud paspartuu ega raamiga. Piltide töötlemisel tuleb silmas pidada head tava ja nähtu tõepärast ning loomulikku esitust.
- Autor vastutab kõikide autoriõiguslike küsimuste kerkimisel nii foto autorluse, esitatud andmete kui ka pildil oleva modelli suhtes ning kinnitab, et on konkursile saadetud fotode autor. Alaealise autori puhul kannab autoriõiguste vastutust tema vanem või hooldaja.
Lisainfot konkursi kohta saab e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

💚 MIDA JA KUIDAS HINNATAKSE?
Fotokonkursile esitatud fotode puhul hinnatakse nende väljendusrikkust ja emotsionaalsust, kunstilist ja tehnilist taset.
Komisjon valib välja 10 parimat fotot, mis Facebookis rahvahääletusele. Hääletus kestab 8-15.05.2020.
Avalikul hääletusel võib üks hääletaja klõpsata iga pildi all asuvat „Meeldib“ nuppu vaid üks kord. Kõige rohkem „Meeldib“ klõpse saanud foto osutub avaliku hääletuse võitjaks

💚 KOMISJON
Konkursile esitatud töid hindab Kesknoorte peasekretäri poolt moodustatud viieliikmeline komisjon. Komisjonil on õigus oma töösse kaasata täiendavalt eksperte ja teiste asutuste esindajaid.
Komisjonil on õigus konkursilt eemaldada tööd, mis ei vasta konkursi teemale, kus ei ole märgitud korrektsed osaleja andmed, kus osaleja on esitanud valeandmeid ning kus avalikul hääletamisel on kasutatud ebaausaid võtteid. Küsimuste tekkimisel on konkursi korraldajal õigus küsida autorilt foto algfaile või teisi duubleid samast võttekohast.

💚 KORRALDAJA ÕIGUSED
Eesti Keskerakonna Noortekogul ja Eesti Keskerakonnal on õigus tasuta kasutada konkursile laekunud fotosid mittetulunduslikus tegevuses ja eksponeerida neid nii originaal kui ka muudetud kujul meediaväljaannetes, interneti kodulehekülgedel, trükistes ja avalikel üritustel, viidates seejuures foto autorile.

Konkursi korraldaja ei võta endale vastutust interneti katkestuste, häirete jms suhtes. Samuti ei võta konkursi korraldaja endale vastutust, kui internetihääletust segatakse kolmandate isikute poolt.

Информация по-русски внизу

Mark Jefimov, Eesti Keskerakonna Noortekogu liige ja 11. klassis käiv õpilane

Alates 16. märtsist on kõik Eesti koolid üle läinud kaugõppele. Eesti hariduse jaoks on see üleminek teatav proovikivi - kas haridussüsteem töötab ka kaugõppena. Minu arvates on vähemalt kolm võimalikku stsenaariumi, kuidas distantsõpe kujuneb, kirjutab kesknoor Mark Jefimov.

Aasta alguses ei osanud me isegi ette kujutada koroonaviiruse mõju kogule maailmale ega Eestile. Nüüd on koroonaviirus Euroopas ja kogus maailmas tekitamas suurt segadust. Kasutusele on võetud meetmeid, et haigust tõkestada - üks neist on koolihariduse viimine distantsõppele 

Mitmetele koolide jaoks pole kaugõpe midagi uut, sest seda on kaugõppe päeva raames juba katsetatud. Praegune olukord pole aga planeeritud, vaid see tuli ootamatult. See on  tõeline proovikivi nii õpetajatele, õpilastele kui ka lastevanematele. Lõppude lõpuks ei suuda keegi täpselt ennustada karantiinimeetmete mõju õpilaste tulemustele ja teadmistele. Õppurina tuvastasin kolm võimalikku stsenaariumi koronaviiruse mõju kohta Eesti haridusele.

Stsenaarium - kaugõpe on parem kui statsionaarne

Kui arvestame parima võimaliku stsenaariumiga, võib karantiin viia haridussüsteemi  täieliku ülevaatamiseni.

Tuleb mõista, et täna kaugõppele on õpetajal senisest suurem võimalus kontrollida igat ülesannet. Kui räägime tavalisest klassitööst, siis on nende pidev kontrollimine peaaegu võimatu, sest õpetajalt võtab see palju aega. Kodus täidavad õpilased ülesandeid, mida nad peavad teatud aja jooksul läbima. Seega, et mitte halba hinnet saada, tuleb ühel või teisel viisil see ülesanne täita (loodan, et see tähendab senisest ka rohkem süvenemist). Lisaks korraldavad paljud õpetajad veebikonsultatsioone näiteks Skype'is. See tähendab, et kõik, kellel on küsimusi iseseisvalt omandatud materjalide kohta, saavad üks ühele juhendamise. See on personaalsem ja loodetavasti ka efektiivsem. 

On tõenäoline, et selline süsteem võimaldab õpilastel suhtuda õppimisse vastutustundlikumalt ja tekitab soovi, et nad leiaksid enda jaoks midagi uut ja huvitavat. Sel juhul võidakse tulevikus kaugõppe nädalaid eraldi planeerida ning testide ja kodutööde tegemisel saab seejärel kasutada edukaid koolitusmeetodeid ja lähenemisviise.

Stsenaarium - kaugõpe pole end ära tasunud

Kaugõppele sunnitud ülemineku teiseks võimalikuks tulemuseks võib olla õpilaste teadmatus, mida nõuab õppekava. Fakt on see, et klassiruumis on õpilastel alati võimalus küsida arusaamatut otse ja õpetajatel võimalus süveneda klassi raskesse materjali.

Kahjuks pole kõigil õpetajatel suurepärased arvutioskused, mistõttu võivad õppeprotsessid takerduda õpetaja oskuste taha. Siinkohal võime lisada asjaolu, et mõned õpilased ei pruugi õpingutele vastu seista, kui neil on võimalus mängida arvutimänge.

Võib juhtuda, et õppekava eesmärgid ei saa täidetud, mis võib viia õppeaasta pikendamiseni või näiteks kevadvaheaja tühistamiseni. Muidugi on see äärmuslik meede.

Stsenaarium - kaugõpe pole koolielu mõjutanud

Kolmas variant Eestis toimuvate sündmuste arengust on suhteliselt null -  ei ole halb ega hea. See tähendab, et õpilased omandavad uue materjali. Samas tekivad lüngad, mis on omased ka tavaõppele. Sel juhul ei ole kodus ja koolis õppimise vahel olulisi erinevusi. Kaugõpet ei saa kiita ega laita, vaid toimis ajutise võimalusena

Ausalt, minu arvates on see Eesti koronaviiruse kriisi kõige tõenäolisem tulemus. Igal juhul on see haridustöötajatele, õpilastele ning lapsevanematele tohutu õppetund ja suur hoog digitaalse õppe arendamisel. See sunnib meid kõiki olema nutikam ja paindlikum ning saada hakkama ootamatutes oludes. 

Koroonaviirus on justkui kogu maailma tugevustest, sest näitab meile kätte nõrgad kohad. Olen kindel, et meie riik saab selle raske olukorraga hakkama. Lõppude lõpuks pole võitja tingimata see, kes lahingu võitis, vaid see, kes tegi järeldused ja sai tugevamaks. Usun, et haridus- ja teadusministeerium teeb kriisist palju järeldusi, mis saab olema meie haridussüsteemi hüppelaud.

--

Kоронавирус — это испытание для эстонского образования

Марк Ефимов, член молодёжной Центристской организации и ученик 11 класса

С 16 марта все школы Эстонии перешли на дистанционный режим обучения. Для эстонского образования этот переход станет определённым испытанием — способна ли функционировать система образования в отсутствии учебных помещений. По моему мнению, есть как минимум три возможных варианта развития событий, пишет молодой центрист.

Хоть в самом начале года, в январе, когда коронавирусная инфекция COVID-19 только начала распространяться в Китае, мы даже не могли себе представить её влияния на мир и конкретно на Эстонию. Сейчас же коронавирус в Европе. Для сдерживания распространения заболевания приняты меры, одна из которых это перевод школ на дистанционный режим обучения.

Для некоторых школ дистанционное обучение — это не что-то новое, а уже опробованный в рамках дня дистанционного обучения способ познания новой информации. Нынешняя ситуация не была заранее спланирована и пришла очень неожиданно. Это настоящее испытание для учителей, учеников и родителей. Ведь никто не может точно предсказать влияние карантинных мер на результаты и знания учеников. Будучи ещё учеником, я выделил три возможных сценария влияния коронавируса на эстонское образование.

Сценарий: дистанционное обучение лучше стационарного

Если рассматривать наилучший из возможных вариантов развития событий, то карантин может привести к полному пересмотру подхода к образовательному процессу.

Дома ученики выполняют задания, которые им необходимо сдать к определённому времени. Значит, чтобы не получить плохую оценку, так или иначе задание нужно будет сделать (надеюсь это значит, и большее погружение в учебный процесс). Если говорить об обычных классных работах, то постоянно их проверять практически невозможно, потому что это забирает много времени у преподавателя. Помимо этого, многие учителя будут проводить онлайн консультации, например, в Skype. То есть, все у кого возникнут вопросы по самостоятельно пройденному материалу, смогут его задать и получить от учителя ответ.

Вполне вероятно, что такая система позволит ученикам более ответственно подходить к изучению тем и создаст у них желание самостоятельно изучить что-то для себя новое и интересное. В таком случае, в будущем может быть отдельно запланированы недели дистанционного обучения, а успешные методы и подходы к обучению могут потом использоваться и для проведения контрольных работ и домашних заданий.

Сценарий: дистанционное обучение себя не оправдало

Другим возможным результатом вынужденного перехода на дистанционное обучение может стать недостаточное владение учениками требуемыми по школьной программе знаниями. Дело в том, что в классе у учеников всегда есть возможность напрямую спросить непонятное, а учителя возможность углубиться в сложный для класса материал.

К сожалению, не все учителя превосходно владеют компьютером, из-за чего учебный процесс может ухудшиться. Сюда же, можно добавить тот факт, что у некоторых учеников может не получится устоять перед учёбой, имея возможность поиграть в компьютерные игры.

Может случиться и такое, что учебная программа не будет до конца пройдена, и это  может привести к продлению учебного года или например, к аннулированию весенних каникул. Конечно, это крайне мера, но она не исключена.

Сценарий: дистанционное обучение не повлияло на школьную жизнь

Ещё один вариант развития событий, имеющий место быть в Эстонии — это условно говоря «нулевой результат»: ни плохо, ни хорошо. То есть, ученики проходят новый материал, возможно и будут пробелы, но от них и в обычном школьном обучении нельзя уйти. В данном случае, существенные разницы между обучением дома и в школе не будет. Дистанционное обучение не подвергается ни критике, ни похвале, просто произошло временная смена формы обучения. 

Честно, на мой взгляд, это и есть максимально вероятный исход кризиса с коронавирусом в Эстонии. В любом случае, это будет огромным уроком для работников сферы образования, учеников и их родителей, а также большим толчком для развития дигитального обучения. Это сделает нас умнее, гибче и поможет в будущем справляться с неожиданными событиями.

Коронавирус — это тест для всего человечества, потому что это выявит наши слабые стороны. Уверен, наша страна справится с этой задачей. В конце концов, победитель это не обязательно тот, кто выиграл битву, а тот, кто сделал выводы, и стал сильнее. Уверен, министерство образования и науки сделает много выводов из этого кризиса, что станет своеобразным «трамплином» для нашей системы образования.

 

Информация по-русски внизу

Poliitnoor: tõelise kriisi tekitab paanika

Dmitriy Fadin, kesknoorte volikogu aseesimees

Iga päevaga kasvab kiiresti koroonaviirusesse tuvastatud nakatunute arv ning seda üle maailma. Tänu kiiresti levivale koroonaviirusele on meil tänaseks tuvastatud juba 205 nakatunut. Meie valitsus ning kohalik võim teevad viiruse leviku tõkestamiseks õigeid otsuseid, kuid kõige ohtlikum on aga see, kui ühiskond satub paanikasse.

Paanika tõttu tehtud otsused on rutakad, selle näiteks on juba praegu poodide tühjaks ostmine, võltsuudiste levitamine sotsiaalvõrgustikes jne. On oluline mõista, et sellised tegevused ainult halvendavad olukorda ja põhjustavad veelgi suuremat paanikat. Kes meist poleks näinud maailmalõpuga seotud filmi (näiteks “Contagion”), kus tõelise kaose tekitas paanikast tulenev mäss ja vägivaldsus. 

Kõige ohtlikum on see, et kui inimeste infosisu selle viiruse kohta oleks heal tasemel, siis saaksime probleeme vältida. Kogu maailma meedia edastab operatiivselt informatsiooni nakatumise juhtumite ja haigestunute kohta,. Tunduvalt tagasihoidlikumalt räägitakse sellest, et enam kui pooled haigestunutest – viimaste andmete kohaselt üle 77 000 – on paranenud. See on suur ja positiivne number, aga millegipärast seda väga palju ei mainita. 

Oluline on mõista, et praegu üritame kaitsta ennast ja oma lähedasi kõigi vahendite ja kõigi tegudega, kuid ei ole vaja sellega minna nii kaugele, et see muutuks ohtlikuks. Kui järgime kõiki juhiseid, mida eksperdid meile annavad, siis võime lühikese aja jooksul naasta oma tavapärasteste elude juurde. Olukorda tuleb adekvaatselt hinnata ja teha selle järgi otsused. 

Nüüd mõjutab iga otsus tugevalt mitte ainult ühte valdkonda, vaid kogu ühiskonda tervikuna, sh kogu maailma  majandust. Aga ärgem unustagem, et igas olukorras peaks meie esmane prioriteet olema jääda inimeseks ning tegutseda koos ja harmooniliselt!

------------------------------------------------------------------

Молодой центрист: Настоящий кризис - паника

Дмитрий Фадин, заместитель председателя совета уполномоченных молодых центристов  

С каждым днем число людей, зараженных коронавирусом, растет во всем мире. Из-за быстро распространяющегося коронавируса, в Эстонии уже определили 205  зараженных людей. Наше правительство и местные власти принимают меры, чтобы предотвратить распространение вируса, но самое опасное - это всеобщая паника.

Решения, принятые в период паники - поспешные, а именно: покупка вещей  вплоть до опустошения магазинов, распространение поддельных новостей в социальных сетях и так далее. Важно понимать, что такие действия только усугубляют ситуацию и вызывают еще большую панику. Кто из нас не видел фильм о конце света (например, «Заражение»), где паника и беспорядки вызывали настоящий хаос.

Примечательно, что если бы информативность людей, касательно этого вируса, была бы на хорошем уровне, мы могли бы избежать многих проблем. Средства массовой информации по всему миру быстро предоставляют информацию, статистику и множество фактов о новых зараженных и о быстром распространении данного вируса. Однако, гораздо скромнее ведутся разговоры о том, что более половины пострадавших - более 77 000 человек, согласно последним данным - поправились. Это большое и положительное число, но, к сожалению, об этом говорится мало.

Важно понимать, что в настоящее время мы пытаемся защитить себя и своих близких всеми средствами и всеми действиями, но нам не нужно заходить слишком далеко, за рамки разумного. Если мы будем следовать всем инструкциям, которые дают нам эксперты, мы сможем вернуться к нашей нормальной жизни в кратчайшие сроки. Ситуацию необходимо оценивать адекватно и затем уже взвешенные принимать решения.

Теперь каждое действие оказывает глубокое влияние не только на какую-то одну конкретную  область, но и на общество в целом, включая мировую экономику. Давайте не будем забывать, что в любой ситуации нашим главным приоритетом - оставаться человеком, действовать сообща и в гармонии! 

 

Julianna Jurtšenko, Keskerakonna Noortekogu Põhja-Tallinna klubi esimees

Hiljuti Eesti Omanike Keskliidu poolt välja antava "Koduomanike Sõber 2019" tiitli pälvisid Pärnu linn ning Lasnamäe ja Põhja-Tallinna linnaosad selle eest, et loobusid inimeste, loomade ja keskkonna säästmise nimel ilutulestikust uusaastaööl. Mõistagi väärivad kõik kolm tunnustust, kuid kas see ei ole järjekordne signaal, et probleemile tuleks läheneda juba seadusandlikul tasandil? Kas poleks aeg kaaluda kohalikele omavalitsustele vastava määruse kehtestamist või koguni riiklikku regulatsiooni?

Suur ilutulestik - suur probleem?

Kindlasti on suured ilutulestikud probleem nii koduloomade kui ka kliimaneutraalsuse nurga alt vaadatuna. Süveneme hetkeks detailidesse. Vaatemängulisi ning heliefektidest rikastatud ilutulestikke korraldab tavaliselt ettevõte, kellel on olemas nii kogemus kui ka pädevus pürotehnikaga töötamisel. Suurtest ilutulestikest annavad elanikele teada nii korraldajad ja lisaks on info kättesaadav ka kohalike omavalitsuste kodulehekülgedel. Palju hullem on olukord aga jaemüügi ja tavaostjatega. Esiteks ei pruugi iga ostja teadmised olla piisavad selleks, et tagada turvalisust kohas, kus pürotehnikat kasutada soovitakse. Seda tõestab sel aastavahetusel Salme Kultuurikeskuse juures toimunud tulemöll ja kümned teised sarnased olukorrad üle Eesti.

Samal ajal kui inimesed on võlutud öises taevas toimuvast maagiast, elavad meie truud lemmikloomad müra väga raskesti üle. Kuid kaugemal toimuva kolmeminutilise ilutulestiku taustal mõjuvad neile eriti hirmuäratavalt üksikud ootamatud plahvatused keset pimedat tänavat. Tõenäosus, et õhtuse jalutuskäigu ajal koer ehmub, kui mõne meetri kaugusel käib ootamatult plahvatus, on väga suur.

Detsember on koeraomanike õudusunenägu

Tõepoolest, 40-kilose hundikoera omanikuna vihkan südamest detsembrit ja aastavahetust. Üldjuhul on ta õues jalutades väga korralik ja kuulekas kaaslane, aga kui kätte on jõudnud detsember ning kostumas esimesed paugud, siis püüab ehmunud koer varjumiseks võimalikult kiiresti koju jõuda. Võttes arvesse tema kaalu ja jõudu lendan ma justkui tuulelipp ta järel.  Detsembri teises pooles muutub aga olukord veelgi hullemaks, päädides sellega, et koera on vaja õhtuti lihtsalt õue tassida. Jalutuskäigud kestavad heal juhul 15 minutit. Jaanuari keskpaigas on loom valmis pärast suuri jõupingutusi taas õue minema ja kuu lõpus näeb tema näol taaskord naeratust.

Eelpool kirjeldatud probleemiga seisavad silmitsi suurem osa koeraomanikest. Näiteks 2017. aasta Tallinna Keskkonnaameti poolt tellitud uuringust selgus, et viimaseid on ainuüksi pealinnas ligi 88 000.

Ka väike ja süütu pürotehniline toode on ohtlik!

Minu jubedaim kogemus pärineb eelmisest aastast, kui koeraga õhtust jalutusringi tehes tuli mulle vastu kamp noormehi, ilmselt vanuses 10-13 eluaastat. Lähestikku jõudes viskas üks neist koera käppade alla pisikese kuubiku, mis maad puudutades lõhkes. Koer ei saanud küll füüsiliselt viga, aga ehmus siiski nii kõvasti, et ta lihtsalt jooksis jalutusrihma puruks ja tormas koju. Ma ei taha mõeldagi, millised oleksid olnud tagajärjed siis, kui koer oleks "üllatuse" valmistajat rünnanud.

Lahendused on olemas

Seega valitseb praegu olukord, kus kodanikel (sh alaealistel) on võimalus osta pürotehnilisi tooteid, mida kasutades võivad nad teha paksu pahandust. Teoorias on võimalik sisse viia vajalikud muudatused nii lõhkematerjaliseaduses kui ka parandada olukorda kohalike omavalitsuste tasemel. Ühelt poolt tasuks kaaluda teatud pürotehniliste toodete keelustamist, kuid abi oleks ka vanusepiirangu tõstmisest. Vaatamata sellele, ei aita need sammud märkimisväärselt vähendada ilutulestike arvu keset magalarajoone. Seega toetan ma pigem radikaalseid lahendusi.

Üheks võimaluseks on kehtestada regulatsioonid, mis lubaksid müüa pürotehnilisi tooteid jaemüügis ainult kindlal ajavahemikul enne aastavahetust. Teiseks lahenduseks on lubada kasutada teatud pürotehnilisi tooteid ainult kindlal ajavahemikul. Kolmandaks võiks kaaluda ilutulestiku kasutamise keelamise, näiteks nn magalarajoonides, või tuua välja konkreetsed kohad, kus on paugutamine lubatud.

Seega kutsun poliitikuid üles käituma loomasõbralikult ja vastutustundlikult ning leidma juba enne järgmist ilutulestikuhooaega võimalus lõpetada koeraomanike ja loomade piinamine.

----------------------------------------------

Юлианна Юрченко, Председатель клуба Пыхья-Таллинна молодежной организации Центристской партии

Титул “Друг домовладельцев 2019” присуждаемый Союзом домовладельцев Эстонии, недавно получили город Пярну, столичные районы Ласнамяэ и Пыхья-Таллинн. Причина - отказ от новогоднего фейерверка во имя спокойствия людей, животных и сбережения окружающей среды. Беcспорно, все награжденные заслуживают признания.  Но не является ли это еще одним сигналом, что решение проблемы уже пора найти на законодательном уровне, будь то постановление местного самоуправления или даже закон.

Большой фейерверк - большие проблемы?

Конечно, большие фейерверки - это проблема как для животных, так и для окружающей среды. Но давайте посмотрим на реальную картину. Яркие и громкие салюты обычно организуют фирмы, у которых есть как опыт, так и компетентность для работы с пиротехникой. О таких шоу сообщают жителям организаторы, информация обычно есть и на домашних страницах местных самоуправлений. Намного хуже обстоят дела с розничной продажей и так сказать обычными покупателями. Во-первых, далеко не у каждого покупателя есть знания, для того, чтобы обеспечить безопасность на месте, где он собрался использовать пиротехнику. Это подтверждает и случай возле культурного центра «Сальме», который произошел в новогоднюю ночь. По всей Эстонии ежегодно происходят десятки таких случаев.

В то время как люди завороженно смотрят на красивые фейерверки в ночном небе, наши домашние животные очень сложно переживают  шум от них. Но еще хуже влияют на них частые и неожиданные одиночные взрывы на темных улицах. Вероятность, что во время вечерней прогулки собака испугается, если где-то рядом прогремит взрыв, очень велика.

Декабрь - страшный сон для владельцев собак

Действительно, будучи хозяйкой 40-килограммовой собаки, я искренне ненавижу декабрь и Новый год. В основном пес ведет себя на улице корректно, он достсточно послушный. Но когда начинается декабрь и начинают раздаваться первые взрывы, собака во время прогулки сильно пугается и пытается быстрее добежать до дома. Учитывая вес животного и его силу, можно догадаться, что мне просто его не удержать на месте. Во второй половине месяца ситуация становится еще хуже, потому что собаку приходится вытаскивать на улицу практически силой – настолько силен ее испуг и стресс. Вечерняя прогулка не бывает более 15 минут, потому что собака просто убегает с улицы. К середине января после огромных усилий у пса снова начинает появляться желание выходить на улицу.

С описанной проблемой сталкивается большинство хозяев собак. Только в Таллинне, по данным исследования, проведенного по заказу Таллиннского департамента окружающей среды в 2017 году, было около 88 000 владельцев собак.

Маленькая и безобидная бомбочка тоже опасна!

Мои самый ужасный опыт пришелся на прошлый год. Мы вышли с собакой гулять и нам навстречу шла компания парней в возрасте около 10-13 лет. Подойдя поближе, один из них бросил под лапы собаке маленький кубик, который при ударе о землю взорвался. Пёс физически не пострадал, но зато испугался настолько сильно, что порвал поводок и рванул в сторону дома. Я даже не хочу думать о том, какие последствия могли быть у этого случая, если бы собака от страха напала бы на молодого человека, подбросившего ему такой сюрприз.

Решения есть

Сегодня может любой (в том числе и несовершеннолетние) покупать пиротехнические изделия, неумелое использование которых может привести к необратимым последствиям. В теории можно изменить как Закон о взрывчатых материалах, так и существенно повлиять на ситуацию на уровне местных самоуправлений. С одной стороны, можно взвесить возможность запрета определенных видов пиротехнических изделий. На ситуацию немного можно повлиять и за счет повышения возрастного ценза. Но все же это несущестсвенно снизит количество взрывов в спальных районах. Лично я поддерживаю более радикальные меры.

Первое возможное решение - это ввести регуляции, которые будут разрешать розничную продажу перотехнических изделии только в конкретные дни до Нового года. Второе решение - это разрешить использовать пиротехнические изделия только в определенные дни. Третье - запретить использование пиротехнический изделий, например, в спальных районах или, наоборот, составить список мест, где использование пиротехнических изделий разрешено.

Призываю политиков поступать ответственно и проявить заботу по отношению к животным, а также найти возможность покончить с издевательством над хозяевами и их питомцами уже до начала нового сезона фейерверков.