Scroll to top

Gerttu Alteberg: Viimsegi poliitkultuuri häving


kesknoor - 30. märts 2018 - 0 comments

Milleks rääkida pensioni tõusust ja efektiivsest tervishoiu süsteemist, kui saab avalikult provotseerida ja jätta kõrvale sisuteemad?

Kui rääkida poliitkultuuri madalalaubalisusest, siis üheks viimase aja musternäitena saab tuua Vabaerakonna kampaania, kus sihikule on võetud Keskerakond ja Reformierakond. Tallinna linna on paigutatud reklaamplakatid, mis esitlevad provokatiivseid küsimusi. Iseenesest peabki ju küsima ning pidama avalikke arutelusid, kuid seda sisuloomise, ühiskonna parendamise ja poliitkultuuri edendamise eesmärgil. Mida ei saa öelda alanud kampaania kohta. Kuid mida saab?

Vabaerakond proovib peita enda sisulise tegevuse vajaka jäämist, mustades teisi erakondi ning käitudes nagu valija oleks lühinägelik ja rumal ega näe manipulatsiooni läbi. Rääkimata asjaolust, et taoline käitumine õhutab viha ja verd, kutsugem seda isegi gladiootorlikuks meelelahutuseks. Kui võtta kõik eelnev kokku, siis on tegemist poliitkultuuri sopaseks ja segaseks ajamisega, mitte selle parandamisega. Siinkohal on hea meenutada, et Vabaerakond on korduvalt rõhutanud, et seisavad poliitkultuuri edendamise eest ja võitlevad ressursside raiskamise vastu, mis on täielikult vastuolus praeguse kampaaniaga.

Eelkõige on minu jaoks küsimus,  et milline on siinkohal valija kasu? Olen sellele küsimusele vastust otsinud ja pole leidnud. Valija näeb parimal juhul verd, vastastikku karvade kiskumist ja saab pigem negatiivse emotsiooni osaliseks, mis võib päädida poliitikas pettumisega ja valimisele käega löömisega. Milleks on vaja näha massikaklust, kui valijat puudutavad palju maisemad teemad nagu kvaliteetne haridus, efektiivne tervishoiusüsteem ja väärikas pension. Nende teemadega on vaja tegeleda, mitte raisata ressursse ja provotseerida. Rohkem sisu, vähem idiootseid käike!

Nii-öelda uue generatsiooni poliitika huvilisena on minu südameasjaks parandada poliitkultuuri, kus iga erakond on sunnitud tegelema sisuliste teemadega. Tuleb unustada lolli mängimine ja valijate kohtlemine idiootidena. Ma arvan, et meil kõigil on sellest küllalt.

Foto: https://flic.kr/p/aCi5ME