Scroll to top

Urmo Saareoja kõne noortekogu XIV Kongressil


kesknoor - 17. dets. 2016 - 0 comments

Kesknoorte esimehe Urmo Saareoja Kõne noortekogu XIV Kongressil.
17.12.2016

Tallinn on kogu Keskerakonna ning seetõttu ka Noortekogu jaoks olnud viimase, julgen öelda, 10 aasta jooksul võtmetähtsusega. Pikk opositsioonis olek Vabariigi Valitsuse tasandil tähendas seda, et Keskerakond pidi oma poliitikat ellu viima põhiliselt just Tallinna Linnavalitsuses. Ja seda on tehtud hästi! Tasuta ühistransport viis meid maailmakaardile. Munitsipaalehitus, toetused ja soodustused eakatele ning noortele peredele — tallinlased hindavad seda väga. Ega ilmaasjata pole Keskerakonnale usaldatud Linnavolikogus juba neli korda absoluutne enamus. Ja 2017. aasta sügisel läheme püüdma viiendat korda. Me ei saa vähemaga leppida!

Head noored! Selles Tallinna eduloos on teil kõigil oma osa olnud. Ma võin pea igaühe kohta teist nimetada loo seoses valimiskampaaniaga pealinnas, kuid ka mujal Eestis. Jah, noortekogu on viimastel aastatel olnud tugevalt pealinna keskne, aga see on olnud ka kõige loogilisemalt valitud tee, mida mööda minna. Keskerakonna toetus ning tugevus on siiani baseerunud just Tallinna linnal, mistõttu oli tark strateegiline valik keskenduda just sellele. Loomulikult võib seda suunda kritiseerida, ja kriitika on edasimineku alus, kuid julgen täiesti kindlalt öelda, et Noortekoguta poleks pealinnas saavutatud nii häid tulemusi, nagu seda oleme siiani teinud.

Nüüd on olukord muutunud. Keskerakond on 2016. aastal olnud tormiliste muutuste keerises, vahetunud on erakonna juhtkond ning meist on saanud Vabariigi valitsust juhtiv erakond.

On olnud raske aasta, kuid me oleme vapralt vastu pidanud ning meile seatud eesmärgid kindlasti laias joones täitnud. Noortekogu on viimased, ma ei teagi mitmed valimised, olnud Keskerakonna valimiskampaania löögirusikas. Mitte ükski teine erakond pole suutnud näidata sedavõrd suurt jõudu tänavakampaanias. Mitte ükski teine erakond ei suuda pealinnas mobiliseerida nii hästi valijaid. Jah, Noortekogu ning Keskerakond on viimase viie aasta jooksul väga tugevalt kokku kasvanud. Kas see on hea või halb, jääb juba tulevaste juhtide otsustada.

Küsite, mida veel on tehtud väga hästi? Nagu juba öeldud, ülikõva tööd on tehtud maastikul. Oleme osalenud ja abistanud erakonda laatadel ning võtnud osa kõikvõimalikest noortele suunatud messidest (Teeviit, Intellektiga, Orientiir jne). Läbi selle oleme kindlasti kasvatanud Kesknoorte, kui ka Keskerakonna populaarsust. Me ei ole arutult lärmanud ega teinud massimeeleavaldusi tegemise pärast. Meeleavaldused olid sel perioodil pigem ebatavaline nähtus, keskseks eesmärgiks sai meie noortekogu, kui lubate nii öelda, kõlblikuks muutmine enamusele noortest. Ma olen väga rõõmus, et oleme taastanud aktiivse suhtluse teiste noortekogude esimeestega, noorteorganisatsioonide juhtidega ning oleme tagasi rahvusvahelisel kaardil, võtnud osa mitmetest konverentsidest lähiregioonis, kui kaugel Hiinas.

Meie tugevuseks on massiga löömine. Tuletan meelde, kuidas erakond vajas abi, et koguda Edgar Savisaare toetuseks 39 932 allkirja (täpselt nii palju sai ta valimistel hääli). Alguses tundus see täiesti ebareaalne eesmärk, kuid kui me ennast suudame eesmärgile orienteeruda ning ühtse eesmärgi nimel töötada, siis me ka selle seatud sihi täidame ning lõpptulemus oli 46 000 toetusallkirja saamine, ning seda vähem kui ühe kuuga. Võrdluseks toon ühe teise erakonna, kes suutis koguda 40 000 toetusallkirja pisut rohkem kui aastaga. Märgatav efektiivsuse vahe, kas pole?

Nagu juba öeldud, on erakond olnud muutuste keerises ning see on kindlasti pärssinud Noortekogu tegevust käesoleval aastal. Ja ega see ka kedagi ei üllata, et suur osa aurust on kulunud Keskerakonna asjadega tegelemisele. Mõistagi oli ehk kõige keerulisem aeg vahetult erakonna kongressi eel, kuid Noortekogu suutis olla oma käitumises soliidne ning õiglane. Kunagisest noortekogulasest Jüri Ratasest on saanud tänaseks Keskerakonna esimees ning ka Eesti Vabariigi peaminister. Mis saaks olla rõõmustavam!

Head noored! Ma tänan siiralt teist igaüht, kellega olen kokku puutunud, Keskerakonna ning Kesknoorte asja ajanud. Me pole olnud alati ühel meelel, kuid lõpuks oleme ikka võimalikult hea tulemuseni jõudnud.

See, millise suuna valib Noortekogu tulevikus, on juba uue esimehe ja juhatuse otsustada. Mina annan täna selle teatepulga üle ning loodan südamest, et täna valitavaid juhte saadab edu kõigis nende tegemistes. Kas Noortekogu peaks olema iseseisvam ja tegelema vähem erakonna asjadega? Kas Noortekogu peaks olema rohkem mõttekoda ja vähem valimiskampaania meeskond? Kas Noortekogu peab olema suur ja kõikehõlmav või detailne ning kindlale valdkonnale keskenduv. Kõik need väljakutsed ja küsimused ootavad täna valitavaid inimesi ees. Need pole kerged väljakutsed, aga saate nendega kindlasti hakkama.

Teen sügava kummarduse kõigi noorte ees, kes on tahtnud ja viitsinud alati abikäe ulatada. Need pikad õhtud, need kulutatud nädalavahetused, need ühised valimiskampaaniad… Ma tänan teid. Te olete kõvad tegijad ja jääte alati tegijateks.