Scroll to top

Kea Kohv – ei sure me nii pea ehk keskerakonnal on noortele palju pakkuda


kesknoor - 23. veebr. 2020 - 0 comments

Kea Kohv, kesknoorte esinaine

Igakuised erakondade reitingud pakuvad ainet enesereflektsiooniks ja ennustusteks. Vahur Koorits võttis sel korral kätte analüüsida värske Nordstati statistika põhjal Keskerakonna valijaskonda. Pealkiri pandi õrritav vihjates Keskerakonna valijate surelikkusele. Teksti toon tuli sel korral üsna negatiivne kui mitte öelda, et kannustatud ekslikust pessimismist ja murelikkusest erakonna noorte ja eestlastest toetajate suhtes.

Kriitikute seas on traditsiooniks aeg-ajalt Keskerakonna liikmeskonda teatud tunnuste põhjal vastandada. Peamiselt on selleks rahvus ja vanus. Kuigi statistika ja andmed on olulised ja aina kasvava tähtsusega, siis on sel korral statistika põhjal tehtud järeldused selgelt ülepaisutatud.

Mis puudutab rahvust, siis siin on Keskerakond olnud ja on jätkuvalt Eesti edukaim integratsiooniprojekt. Kooritsa provokatiivsele küsimusele “Kas oodata on aega, mil Keskerakond muutubki täiesti vene erakonnaks?” peab vastama eitavalt – me oleme ka tulevikus Eesti erakond, kus koos ja sõbralikult (uskumatu, eks?) saavad eksisteerida nii eestlased, venelased kui ka teistest rahvustest Eesti inimesed, kes meie väärtusi jagavad.

Kooritsa teine suur kriitikanool on suunatud erakonna toetajate vanuse pihta. Jah, Keskerakonda toetab palju inimesi, kes on vanemas eas. Jah, Keskerakonnale on eakate toimetulek (sh pension) olulise tähtsusega. See ei tähenda kuidagi vastasseisu noortega, kellel on samuti empaatiavõime olemas ja üldiselt ka soov, et vanaema ja vanaisa väärikalt elada saaksid.

Ka noorte seas on Keskerakonna toetus märkimisväärne. Näiteks 18-24-aastaste seas oli ERR-i küsitluste kohaselt jaanuaris 2020 Keskerakonna toetus 21%. Uuringute tulemused küll kõiguvad, aga noortekogudest on Keskerakonna noortekogu üks suurimaid ja aktiivsemaid. Tegeleme aktiivselt keskkonnateemade (näiteks valmib märtsi alguseks kesknoorte rohehüppe platvorm, oleme meedias sõna võtnud veganluse teemal) ja vaimse tervise teemadega. Kaitseme ka erakonna sees noorte seisukohti aktuaalsetel poliitilistel teemadel, näiteks kodanikualgatustega liitumise piirea langetamine 16-eluaastale, mida kesknoored tugevalt toetasid. Meil on esimesena Eesti noortekogudest oma taskuhääling ehk podcast, kus lahkame ka tehnoloogia arengut, sh masinõppe arenguga kaasnevaid muutusi. Meiega liitub iga kuu noori üle Eesti ja meie aktiivsete liikmete seas on palju teotahtelisi noori, sealhulgas ka juba edukaid ettevõtjaid ja teistest erakondadest liitujaid, sest nähakse, et Keskerakond toetab noori ja pöörab nende muredele tähelepanu.

Muidugi on noorte tegutsemisviis muutunud – tänapäeval on suurem roll sõnavõtmisel sotsiaalmeedias ja väiksem roll autokastis pasundamisel. Seetõttu on ka Eesti noortekogude seas aina suurem rõhk sotsiaalmeedial, kuigi jätkuvalt korraldame ka üritusi, koolitusi (sh ettevõtlusele suunatud koolitusi) ning tegeleme heategevusega.

Selge on, et olenemata vanusest ja rahvusest, on maailmavaatelt tasakaaluka sotsiaal-liberaalse ja majanduslikult vasak-tsentristliku inimese jaoks Keskerakond valik number üks. Kuigi on neid, kes sooviks meist lahti saada, siis tegelikkusest tuleme me aina enam pilti. Meil on tarkasid värskete mõtetega ja tugeva selgrooga noori poliitilisi juhte nagu Tanel Kiik, Grete Šillis ja Vladimir Svet. Soovid Keskerakonna suremisest jäävad soovunelmaks.