Scroll to top

Markus Meier: Tulumaksureform taotleb heaolu kõigile


kesknoor - 19. nov. 2017 - 0 comments

Vabariigi valitsus soovib tõsta järgmiseks aastaks tulumaksuvaba miinimumi määra 500 euro peale. Muudatus tõstab solidaarsust ja võrdsust ühiskonnas ning aitab kehvemal järjel olevaid inimesi. Solidaarsem ühiskond näitab, et isiku majanduslikust seisust olenemata on tal võrdsed võimalused nendega, kes kuuluvad ühiskonna jõukamasse ossa. Ilma jõukama kihi panuseta pole meil võimalik aidata abivajajaid.
 
On kõnekas, et enamus Euroopa riikidest on võtnud kasutusele astmelise tulumaksu. Ühetaoline tulumaks kehtestati enamasti Ida-Euroopa riikides, sh Venemaal, 1990ndatel ja 2000ndate alguses, et ergutada oma noortes demokraatlikes riikides majanduskasvu. Järk-järgult on sellest maksustamisviisist loobunud Ukraina, Tšehhi, Slovakkia, Albaania ja Montenegro, sest on jõutud arusaamale, et kõigilt inimestelt ei saa ühe mõõdupuu järgi raha koguda ja majanduse ergutamiseks on see viis end ammendanud.
Valitsuse pakutud plaani kohaselt võidaks tulumaksureformist kolm neljandikku Eesti elanikest .  Nende seas on ka politseinikud, õpetajad, päästjad jt. tublid töötegijad. Iga inimene, kes teenib kuus kuni 1200 eurot, hakkab muudatustest võitma kuni 64 eurot kuus. Väike vähemus, kes teenib üle selle summa, peab ühiskonda panustama senisest kuni 36 eurot kuus rohkem. Kui Eesti keskmisele madalapalgalisele perele jääb kuus kätte 64 eurot, siis saab see pere endale lubada mitmekesisemat toidukorvi või mõne kultuuriürituse külastamiseks. Kui säästa aastas võidetud summa, siis oleks see 768 eurot, mille eest saab see pere endale lubada SPA külastuse. Jõukamate 36-eurost kaotust kuus ei peaks nägema karistusena, vaid panusena ühiskonda.
Alati on erinevad reformid tekitanud pisut segadust ja arusaamatusi. Seepärast pole ka imestusväärne praegune olukord, kus muudatused tekitavad palju küsimusi. Siin on riigil oluline roll teha inimestele selgeks ja arusaadavaks, millistele detailidele tuleb tähelepanu pöörata. Maksusüsteemi lihtsus ei saa olla eesmärk omaette, sest kui praegune süsteem jääks kehtima, siis alles 2049. aastal jõuaksime järgmise aasta tasemeni. Lisaks suudame tänaste digilahenduste näol teha arvutil enda eest vastavad arvutused, et ei peaks enda pead vaevama. Väiksema sissetulekuga inimestele rohkem raha kätte jättes tõstetakse nende heaolu. See ei saa olla koht, kus jõukamad inimesed saavad elada nende arvelt.