Scroll to top

Intervjuu Julianna Jurtšenkoga


admin - 25. okt. 2017 - 0 comments

25.10.2017

Julianna Jurtšenko on Põhja-Tallinna linnaosa vanema asetäitja ja tulevastel kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel kandideerib Keskerakonna nimekirjas Põhja-Tallinna linnaosas. Keskerakonna Noortekogu liige on Julianna aastast 2005 ja selle aja jooksul on väga palju panustanud nii noortekogu kui ka terve erakonna hüvanguks. Julianna armastab siiralt oma tööd ja kõike mis on sellega seotud. Olles julge ja kõrge pingetaluvusega, võtab ta meeleldi vastu uusi väljakutseid. Tema poole on alati võimalik pöörduda oma murega ja ta ei keeldu kunagi aitamast. Tänu oma suurele positiivsusele on ta alati ümbritsetud teistest inimestest, nii noortest kui vanadest. Julianna kohta võib julgesti öelda, et ta on paljudele nii vene- kui ka eestikeelsetele noortele eeskujuks. Keskerakonna noortekogu intervjuude projekti raames vastas ta meelsasti järgmistele küsimustele.

Julianna, oled Keskerakonna Noortekogu liige juba 12 aastat. Oled selle aja jooksul palju noortekogu heaks teinud. Mida aga noortekogus olemine sulle andis ja milliseid olulisi kontakte oled saanud?

Noortekogus olemine on andnud mulle väga palju. Esiteks, ma olen palju õppinud ja teada saanud neid asju, mida koolis ei õpetata. Ma olen saanud hindamatu kogemuse, mida ei saa kuskilt mujalt. Ei saa mainimata jätta ka fakti, et noortekogus olen saanud väga suure eesti keele praktika. Teiseks, noortekogus olen saanud tuttavaks paljude erinevate inimestega ja leidnud ka sõbrad terveks eluks. Ma ütleks, et kõik kontaktid on olulised, sest keegi kunagi ei tea, mis homne päev toob.

Kas on Sul mõtteid, mida oleksid kesknoorena praegu teisiti teinud?

Õnneks, olen siiani kesknoor. Kuigi on 12 aastat juba möödas sellest ajast, kui ma siia tulin, aga ma ei muudaks midagi. On olnud erinevaid aegu ja igakord olid omad head ja vead. See, mis oli hea, seda ei tahaks keegi muuta. Vigu olen võtnud kogemusena ja teinud omad järeldused.

Tean, et olid Keskerakonna Noortekogu juhatuse liige päris pikka aega, perioodil 05.2010 – 05.2012 ja 05.2013 – 12.2016. Kas näed erinevusi kesknooreks olemise vahel sel ajal kui ise olid juhatuses ja praegu?

Ikka! Iga aasta valib noortekogu üldkogu endale uue juhatuse. Juhatus on organisatsiooni nägu ja iga kord on see erinev – erinevad inimesed, eesmärgid ja võimalused. Siis, kui mina olin noortekogu juhatuses, oli meie suurimaks eesmärgiks toetada ja aidata erakonda ning kõige rohkem oli seda näha just valimiste ajal (nii valimiskampaanias kui ka kasvatades noori poliitikuid). Tänane noortekogu mõtleb pigem organisatsiooni enda arengu peale. Mis on ka tegelikult vajalik osa meie arenguks ja tegevuseks.

Kas näed, et Keskerakonna Noortekogust tuleb praegu pealekasvu Keskerakonnale?

Keskerakonna Noortekogu üheks loomise eesmärgiks ongi pealekasv. Kindlasti on noortekogus päris mitmeid häid noori, kellest võiks saada ja ma usun, et saavad tulevikus head poliitikud.

Omalajal olid nii Põhja-Tallinna kui ka Haabersti klubi liige, isegi said mõlemat noorteklubi juhtida. Hetkel oled just Põhja-Tallinna noorteklubi esimees. Kas Sa saad meile jutustada, millega oli seotud Sinu otsus Haabersti klubi Põhja-Tallinna klubi vastu vahetada isegi kaks korda, aastal 2010 ja 2016?

Aastal 2010 olid kõik Tallinna klubid väga tugevad ja käis koguaeg omavaheline võitlus. Iga klubi oli omanäoline ja pakkus oma liikmetele erinevaid arenguvõimalusi. Ühel hetkel tundsin, et Põhja-Tallinna klubi elu köidab mind rohkem. Mõne aja pärast läksin Haaberstisse tagasi ja olin veel 5 aastat klubi esinaine.

Aastal 2016 asusin tööle Põhja-Tallinna vanema asetäitjana ning jätkata noortekogu Haabersti klubi esinaisena oleks olnud keeruline. Põhja-Tallinna klubi oli sel ajal surnud ning see oli minu jaoks väga huvitav väljakutse. Haaberstis võtsin ma üle aktiivse klubi ja eesmärgiks oli säilitada ja arendada, siin oli vaja nullist ehitama hakata. Ma ei saanud sellest loobuda! Täna olen isegi natuke uhke enda üle – vähem kui poolteise aastaga oleme välja ehitanud uue klubi, oleme leidnud uusi noori ja ma usun, et vartsi me saame konkureerida tugeva Haaberstiga.

Poliitika on hetkel sinu igapäeva elu lahutamatu osa. Aga kas oleksid sattunud poliitikasse kui poleks liitunud Keskerakonna Noortekoguga?

Ma olen veendunud, et ma niikuinii oleksin sattunud poliitikasse. Küsimus on ainult selles, kas ma oleks poliitikasse jäänud? Aus vastus on “pigem mitte”.

Millise eelise võrreldes teiste poliitikutega annab sulle see, et sa kuulud ka noortekogusse?

Keskerakonna Noortekogu on küll poliitiline organisatsioon, aga ei ole siiski erakond ise. See on nagu kasvuhoone, kus sa saad kõrvalt vaadata, õppida ja eksperimenteerida.

Nagu ma aru sain, Keskerakonna Noortekogus olemine andis Sulle suure kogemuste pagasi ja siiamani pakub uusi väljakutseid. Mis oli aga sinu jaoks kõige raskem ülesanne?

Ma ei saa väita, et oli ületamatuid raskusi. Pigem on olnud raskeid perioode, mis oli vaja üle elada. Selleks oli vaja aga tugevat närvi ja kannatust.

Kas Sinu ühiskondlikus ja poliitilises elus üldse on olnud hetki millal tundus, et soovid sellest kõigest loobuda ja lahkuda noortekogust ja erakonnast? Mis oli põhjuseks?

Ausalt öeldes, mõnes mõttes võtan nii noortekogu kui ka erakonda oma teise perena (kui naljakas see ka poleks). Nagu ma olen juba öelnud, on olnud pingelisi aegu. Kuid võin kindlalt öelda, et lahkumise mõtteid pole kunagi olnud.

Vaadates Sinu Facebooki kontot, võib öelda, et oled väga aktiivne tegutseja. Kas Sa saad meiega jagada oma saladust, et kust võtad jõudu ja mis Sind oma töö ja tegemiste juures kõige rohkem motiveerib?

Ma loodan, et ma ei pea rääkima siin sellest, et mulle meeldivad KENKi põhimõtted ja eesmärgid. Kui mulle need ei meeldiks, ei oleks ma jäänud päevakski. Kui ma tulin, siis mul oli väga huvitav tutvuda uute inimestega ja õppida uusi asju. Kunagi on inimesed vabatahtlikult panustanud sellesse, et mina saaks oma kogemused kätte. Täna tunnen, et on minu aeg ja kohus on panustada uude järelkasvu. Täna motiveerivad mind kõige rohkem minu klubi noored, kindlasti minu kolleegid ja jällegi võimalus õppida midagi uut.

Viimasel ajal on aina rohkem poliitikasse ilmunud noored poliitikud. Kuidas ise arvad, kas tuleb anda noortele rohkem võimalusi langetada otsuseid riigi tasemel või riiki peavad juhtima kogenud härrad?

Minu meelest on vaja nii noori kui ka kogenumaid. Noorte aktiivsus ja uuenduslikus ning kogenud tegijate tarkus üheskoos on võitmatud.

On väide, et poliitikas sõpru ei ole. Kas nõustud sellega?

Üldse ei nõustu. Ühe tugeva organisatsiooni vundamendiks on meeskond. Kui sa töötad mitu aastat heas meeskonnas, siis paratamatult saate sõpradeks. Pigem ma ütleks, et kui poliitikaga tegeledes omale sõpru leiad, siis on suur tõenäosus, et nad on kogu eluks.

Ausalt öeldes näen Sind, Julianna, järgmise Keskerakonna Noortekogu esimehena. Ei hakka küsima, kes võiks saada järgmiseks esimeheks, kuid väga huvitav on kuulata, milline Sinu arvates võiks järgmine noortekogu juht olla ja mis omadusi omada?

Ma tänan selle sissejuhatuse eest. Eks see on hea küsimus. Tegelikult on Keskerakonna Noortekogu esimees olla väga raske ülesanne. Olen näinud mitmeid esimehi ja olen mitmetega koos töötanud, olles nii tegevsekretär, juhatuse liige kui ka peasekretär. Kindlasti ta peab olema n-ö meeskonnamängija ehk mitte juht vaid liider. Ta peaks motiveerima inimesi tegutsema ning olema suunaja ja ühendaja. Kuna meie organisatsioon on nii suur, siis ei saa esimees kõigile meeldida, aga ta peaks tegema kõik endast sõltuva, et kõikidel oleks huvi panustada, olgu see organisatsiooni endasse või mõne suurema või väiksema klubi arengusse. Inimene peaks soovima saada esimeheks, mitte selle pärast, et see on võimalus ennast näidata ja n-ö karjääri teha, vaid selle pärast, et ta soovib organisatsiooni arendada ja isiklikult panustada sellesse. Meie noortekogus on kaks põhisõna “poliitika” ja “noored”. Kindlasti peab noortekogu tegelema poliitikaga ja õpetama välja uusi poliitikuid, kuid ei tohi unustada selle juures sõna “noored”. Noored on aga nõudlikud ja sellega tuleb arvestada. Selleks, et olla tänapäeva noorte jaoks huvitav organisatsioon peame pingutama.

Kui rääkida omadustest, siis… aktiivne, tolerantne, hea pingetaluvusega, hea suhtleja ja kõneleja, hea koostöövõimega, kindlameelne, otsustusvõimeline jne. Tegelikult on see väga suur vastutus, seega on ka minu ootused väga suured.

Lõpuks sooviksin paluda Sul kesknoortele üks soovitus anda, millest sul endal oleks noorena poliitikas olles kasu olnud.

Üksinda sõda ei võida. Peab olema meeskond!