Scroll to top

Mark Jefimov: isegi kui uus võimuliit lubab tasuta ühistranspordi alles jätta, ei usu ma neid


kesknoor - 4. apr. 2024 - 0 comments

Meeleavaldust ei tohi ära jätta, sest uue võimuliidu parteid pole usaldusväärsed.

Keskerakond korraldab homme meeleavalduse tasuta ühistranspordi kaitseks, hoolimata sellest, et loodav koalitsioon lubas säilitada tasuta ühistranspordi Tallinnas. Reformierakonna ja nende parnerite valeliku poliitikat oleme juba kogenud riigi tasemel ja usaldusväärsust nende vastu enam ei ole.

Tasuta ühistransport praegu küll väidetavalt säilib, aga kas uus võimuliit seda joont ka järgnevatel aastatel hoiab, keegi garanteerida ei saa. Ka pärast Keskerakonna valitsusest välja viskamist säilis ühistransport maakondades mõnda aega, kuid sel aastal panid Reformierakond, Eesti 200 ja sotsid selle ikkagi kinni.

Keskerakonna eestvedamisel hakkas 2013. aastast kehtima Tallinna linnaelanikele tasuta ühistransport. Tasuta ühistransport on kahtlemata suur avalik hüve, mille kaotamine tähendaks suurperedele, vähekindlustatud inimestele valusat lööki. Eriti, kui uus võimuliit otsustab ka muude sotsiaaltoetuste kallale minna.

„Maksud ei tõuse“, kuigi reaalsus on midagi muud

Lause, millest on saanud valetamise ja populismi sümbol „Lugege mu huultelt, maksud ei tõuse! Punkt“, kuulub reformierakondlasele Kaja Kallasele. Need samad reformierakondlased on koos oma partneritega nüüd Tallinna kallal tööle hakanud ja teatanud, et soovivad võimule saades kaotada ka pealinnas tasuta ühistranspordi.

Pole vaja olla selgeltnägija ennustamaks, et pärast Euroopa Parlamendi valimisi tehakse tasuta ühistransport tasuliseks. Ja põhjendus on lihtne – Kaja Kallas on juba öelnud väga lihtsa põhjuse, miks sellistest otsustest enne valimisi rääkida ei julge: „See on ebapopulaarne! Nii lihtne see ongi“.

„Midagi pole kokku lepitud, kuni kõik pole kokku lepitud“

Aasta tagasi, kui käisid koalitsioonikõnelused riigi valitsuse moodustamise üle, rõhutas Reformierakonna juht Kaja Kallas: „Midagi pole kokku lepitud, kuni kõik pole kokku lepitud“. Tõsi, uutest maksudest ja reaalsetest koalitsiooni plaanidest saime teada koalitsioonilepingust. Ja isegi seda on juba riigis võimul olev koalitsioon rikkunud. Nimelt otsustas valitsus loobuda tulumaksuvabast keskmisest pensionist.

Ka Tallinnas võib tasuta ühistranspordiga sündida sama. Koalitsioonilepingus on see küll kirjas, kuid olukord võib muutuda ja sellest tulenevalt ka lubadused.

„Pole vaja olla selgeltnägija ennustamaks, et pärast Euroopa Parlamendi valimisi tehakse tasuta ühistransport tasuliseks.“